Ondřej Trojan: Na plovárně

Roman si tahal kůži na tváři z jedné strany na druhou. Přejížděl si po ní břitvou. Vousy odletovaly na všechny strany. Některé se zabodly do opodál ležícího ručníku, který pak působil poněkud neupraveným dojmem. Prohlížel se v zrcadle a špulil přitom pusu dle potřeby. Rozmýšlel, jak sestylizovat dopis pro Marii, kterou potkal po sedmi letech na plovárně. Roman má chlupatá prsa, a proto chodí na plovárnu. Dívky si chloupky natáčejí kolem prstů a dělají mu z nich lokýnky. On se přitom tváří netečně, ale bedlivý pozorovatel by nahlédl, že je polichocen. Buziky nežeru, říkává, když vstupuje do páry. To mu připomnělo příhodu od oběda. Právě si objednával, jako každé úterý, košík banánů, když si k němu přisedl Miloš. Vychrápal jsem se s tím francouzským blonďákem, já vůl, řekl místo pozdravu a rozplakal se. Roman nechal číšníka vyměnit stříbrný příbor, neboť měl lehce ohnuté držátko, což mu připomnělo jeho nedávno přeražený nos. Miloš chytil Romana za ruku. Z vykulených očí mu vystříkly slzy do Romanových očí a umyl mu tak oči. Vrazil mu monočlánek do ještě ne zcela srostlého nosu. Roman si ho vytáhl z nosu a dal si ho na umyté oči, takže si je znovu zamazal. Neměl totiž kapesník a tak zamazal monočlánek nudlema a oči taky.

Marie je dívka, která ví co chce. Od úterka chce Romana - mladíka s loknami na prsouch. Znají se z gymnázia. Tehdy však byla Marie ještě ošklivá. Puberta na ni přišla později, než bývá u dívek zvykem. Nyní je již dokonale zaoblená a dříve tak turbodmychadlovitá pleť je bez jediného kazu. Ňadra, na gymnáziu sotva patrná, nosí nyní hrdě jako šerpa baťoh. Ví o nich a proto se s nimi vydala na plovárnu. Půjdu je trochu vyvenčit, říkala si, když zamykala barák. Trochu provětrat.

Břitva najela na mezi vousy utajený furunkl. Roman vykřikl a tvář se mu stáhla hněvem. Obličej mu zbrunátněl. Hnis z čerstvě obnaženého otvoru si nesmírně opatrně vysál plnicím perem. Budu si muset na to dát dermakol, pomyslel si a vztekle se dvakrát otočil kolem své osy.

Jsi sebevědomý, řekla Marie Romanovi a dala mu nahlédnout za výstřih svých bikinek. Roman se mírně začervenal. Bylo to poněkud hrané, či ještě lépe řečeno poněkud strojené. Šosáku, řekla si Marie v duchu a přihlouple se usmála na kudrnáče. Roman pod úsměvem velmi pozoruhodně roztál a políbil Marii na chodidlo. Nad horním rtem mu ulpěl kousek pažitu, což mu dodalo šviháckého vzezření. Marie si svázala vlasy do mocného uzlu a na hlavu si nasadila koupací čepici. To Romana na hodnou chvíli přimrazilo k rozprostřené dece, neboť ho zaujal obnažený dívčí spánek. V jeho středu pulzovala tepna a vysílala signály do šedivé mozkové kůry Romanovy levé hemisféry. Marie zrozpačitěla pod jeho úpěnlivým pohledem a navlékla si plovací kruh. Roman se vzpamatoval při jejích pohybech a nasoukal se do plovací vesty. Kráčeli ruku v ruce k bazénu. Slunce sálalo. Přesto, že neměli peněz ni statků pozemských, byli to dva nejbohatší lidé na světě, který jim ležel u nohouch.